Çocuk Diş Hekimi

Diş sağlığı, çocukluk yaşlarında dikkat edilmesi gereken bir durum olarak önemli tedavi yöntemlerini ve önlemleri kapsamaktadır. Çok küçük yaşlarda ağız içerisinde ortodontik olarak doğru bir şekilde dişlerin sıralanması ve çapraşık çıkan ya da aralıkları fazla olan dişlerin bu yaşlarda daha rahat düzeltilmesi için merkezimiz bünyesinde çocuk diş hekimi olarak hizmet veren hekimlerimiz bulunmaktadır. Çocukluk döneminde dişler üzerinde hassasiyet gösterilmemesi ilerleyen yaşlarda daha fazla diş kaybına, beslenme bozukluklarına veya konuşma bozukluklarına neden olabilir. Çocuklar için 14 yaşına kadar olan süreçte ergenlik dönemine kadar olan çağda büyüme gerçekleşirken ağız ve diş sağlığı doğru bir şekilde kontrollü olarak korunmalıdır.

Hassas ve Anlayışlı Çocuk Diş Hekimi

Çok küçük yaşlardaki çocuklar diş hekimi ile ilgili olarak belirli algılara sahip oldukları için genellikle hekim muayenelerinden ve diş çekilmesi gibi müdahalelerden büyük bir korku duyarlar. Bu korku tüm hastane ve hekimlere karşı hissedilen ve diş hekimi için daha farklı bir noktada korku derecesine sahiptir. Özellikle bebeklik döneminde ve çocukların kendilerini net olarak ifade edemediği dönemde çocuk diş hekimi onların psikolojik yaklaşımlarını kavrayabilmeli ve hassasiyet içerisinde onlara yaklaşarak anlayışlı bir çözüm ortamı oluşturmalıdır. Bu sayede çocuklar rahatsızlıklarını gizlemek yerine çekinmeden doktor ile paylaşabilir ya da ona güvenerek tedaviye açık bir konuma gelebilir. Bu durum teşhislerin erken koyulmasını ve doğru tedavinin zamanında yapılmasını sağlamaktadır.

Düzenli Olarak Çocuk Diş Hekimi Muayenesi Alınmalıdır

Çocukların bilinçli bir aile tarafından doğdukları dönemden ergenlik dönemine kadar güvenli olarak diş kontrollerinin yaptırılması gerekir. Bebeklik çağından yetişkinliğe geçişte hızlı bir şekilde gelişen çocuklarda diş kontrollerini gerçekleştiren çocuk diş hekimi çocukların süt dişlerinden ilk dişlerine kadar diş bakımları ve şekil bozukluklarını giderme noktasındaki ortodontik çalışmaları yapabilmektedir. 6 yaşına kadar diş gelişimi sağlayan çocuklar, düzenli bir bakım sayesinde sağlıklı bir diş yapısına sahip olabilirler. Bu nedenle bu dönemlerde bünyemizde bulunan hekimler tarafından koruyucu uygulamalar ile ağız ve diş sağlığının korunması sağlanmaktadır. Merkezimize başvurarak en profesyonel hekimlerden çocuklarınız için destek alabilirsiniz.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *