Çocuk Diş Hekimliği Faydaları Nelerdir

çocuk diş hekimliği

Ağız ve diş sağlığı adıyla genel bir ifadede toplanabilecek olan çalışmalar pek çok alt daldan oluşmaktadır. Diş sağlığı alanındaki sorunların çeşitlenmesinden kaynaklanan bu bölümlenmede en önemli alanlardan biri de çocuk diş hekimliği alanı oluyor. Tıbbi adıyla pedodonti adıyla bilinen bu alan bebeklerin ağız ve diş yapısının oluşmaya başladığı andan itibaren 13 yaş civarına kadar tedavi süreçlerinin gerçekleştirebildiği çalışmalardan oluyor. Bizler sağlık kurumumuzda yer alan pedodontistlerimiz sayesinde çocukların da dişleri ile ilgili yaşadığı problemlere en kısa sürede çözümler getirerek ortaya çıkan sorunların ortadan kaldırılmasını sağlıyoruz.

Çocuk Diş Hekimliği Hangi Alanlarda Hizmet Veriyor?

Kurumumuz bünyesinde çalışmakta olan deneyimli uzman hekimlerimiz çocuk diş hekimliği alanına dahil olan koruyucu uygulamaları sağlarlar. Tedavi uygulamaları başlığı altındaki tüm çalışmaları kusursuz bir şekilde gerçekleştirebiliyor. Bunlar arasında koruyucu uygulamalardan olan diş sağlığının korunması için nasıl bir beslenmenin takip edilmesi gerektiği yer alır. Çocuklara ağız hijyeni alışkanlığının kazandırılması, dişlere flor uygulanması ve diş yapısını bozabilecek zararlı alışkanlıkların önlenmesi çalışmaları bulunuyor. Buna ek olarak tedavi noktasında ise süt ve daimi dişler için yapılan çürük tedavileri, kanal tedavileri, diş çekimleri, diş kırıklarının tedavisi, diş renklenmeleri ve plakların ortadan kaldırılması çalışmaları da yapılabiliyor. İlk süt dişinin çıkması ile birlikte mutlaka yaptırılması gereken diş muayenelerini de düzenli olarak yaptırarak diş sağlığını bebeklerin uzun süre boyunca korumaları sağlanabilir.

Çocuk Diş Hekimliği Neler Öneriyor?

Polikliniğimiz uzun yıllardan beri çocuk diş hekimliği alanında uzman olarak faaliyet göstermektedir. Kurumumuz bünyesindeki doktorlarımız tarafından çocukların diş sağlığını korumak adına bazı önlemlerin alınması gerektiği de belirtiliyor. Bebeklerin ve çocukların erken yaşlarda dişlerine büyük oranda zarar verme ihtimali bulunan emziğe reçel, bal, pekmez gibi yiyeceklerin batırılıp verilmesinin geride bırakılması gerektiği tavsiye ediliyor. Bununla birlikte yaklaşık 3 yaşına kadar ağız temizliğinin yumuşak bir gazlı bezle ya da parmak fırçaları ile yapılması gerektiğini beliritiyor. Sonrasında da mutlaka fırçalama alışkanlığını kazandırmak üzere çocuğun dişlerinin fırçalaması gerektiği belirtiliyor. Çocukları ile ilgili diş sağlığını korumaya yönelik tüm uygulamalardan yararlanmak ve tedavileri almak için bizlere başvurabilirsiniz.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *