Çocuk Diş Sağlığında Dikkat Edilmesi Gereken Faktörler

Çocuk diş sağlığında dikkat edilmesi gereken faktörlerin başında süt dişleri gelmektedir. Süt dişlerinin ilk ve en önemli görevi çocuğun düzgün beslenmesini sağlayabilmektir. Aynı zamanda konuşmanın düzgün bir şekilde gelişebilmesi de yine süt dişlerinin varlığına bağlı bir etkendir. Süt dişleri çocukluk döneminde kaplamış oldukları alanı kendilerinin yerine gelecek kalıcı diş için korur ve kalıcı diş sürerken de ona rehberlik yapar. Süt dişinin erken çekilmesi gibi durumlarda doğal yer tutuculuk fonksiyonu da maalesef ortadan kalkmış olur.

Süt dişleri diğer normal dişlere göre daha fazla organik madde içerdiği için çürüme eğilimine de daha yatkındır. Bu sebeple çok daha hızlı ve kolay bir şekilde çürürler. Ağız ve diş sağlığı konusunda çocuklar yetişkinler kadar dikkatli olamadıkları için bu aşamada ebeveynlere burada çok iş düşmekte. Çocuk diş sağlığı söz konusu olduğu zaman özellikle annelerin bu konuda daha bilinçli olmaları ve etraftan duydukları bir takım bilgileri diş hekimine sormadan uygulamaları gerekmektedir. Örneğin annelerin genellikle yaptığı hataların başında; biberon veya emziği reçel, şeker gibi bir takım gıdalara batırarak çocuğun ağzına koymaları ve uyku aralarında meyve suyu, şekerli süt gibi gıdalara alıştırmaları geliyor. Yapılan bu hatalara bağlı olarak beslenme düzensizliğinden ötürü çocukların dişleri küçük yaştan çürümeye yatkın hale geliyor.

çocuk diş

Çocuk Diş Sağlığında Çürük Oluşumu

Çürük sayısını azaltabilmeye yönelik olan bazı malzemeler kullanılmaktadır, bunların arasında; “fissür örtücü” denilen malzemeyi ilk sırada saymak mümkündür. Diş çürükleri genellikle küçük azı ve azı dişlerinin, çiğneyici yüzlerinde yer alan “fissür” adı verilmekte olan oluklarda başlar. Bu sebeple “fissür örtücü” malzeme ile olukların üzeri kapatılır ve o bölgeye yemek artığı veya mikrop gibi etmenlerin sızması engellenmiş olduğundan buna bağlı olarak da çürük önlenmiş olur. Bu işlemin 6 yaşından itibaren çıkan küçük azı ve azı dişlerine de uygulanması fayda sağlayabilir. Çocuk diş sağlığında çürüğü önleyebilmenin bir diğer yolu da dişlerin direncini çürüğe karşı arttırmak ile mümkün olur. Bunun için de dişlere yüzeysel florür uygulaması yapılarak direnç kazandırılabilir.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *