Çocuklarda Diş Sağlığı

Çocuklarda bulunan süt dişlerin daha fazla organik madde içermesi sebebiyle çürümeye yatkınlığı söz konusudur. Beslenme bozuklukları, bebeklerde biberon ve emzik kullanımının şekerli gıdalarla desteklenmesi ve fırçalama alışkanlığının oturmamış olması da çürüklerin yaygın olmasının sebepleri arasındadır. Buna ek olarak çürükler erken dönemlerde sıcak ve soğuk gıdalara karşı hassasiyet ve hafif ağrı ile kendini belli ettiği halde, çocuklar bu belirtileri doğru yorumlayamadıklarından erken dönemde çürükler fark edilememektedir. Ağrı çocuğun dayanamayacağı bir noktaya geldiğinde ise geç kalınmış olabilir. Bu durumun önüne geçmek açısından çocuklarda diş sağlığı için gereken hassasiyet gösterilmeli, kişisel ağız bakımı konusunda yeterli bilince sahip olmayan çocuklar ebeveynleri tarafından yönlendirilmelidir.

Çocuklarda Diş Sağlığı ve Süt Dişlerini Korumanın Önemi

Çocuklardaki süt dişlerinin nasıl olsa yerlerine yenilerinin geleceği düşüncesiyle özensiz bir şekilde kullanılması ebeveynlerin sık yaptıkları yanlış davranışlar arasında yer almaktadır. Süt dişleri düzgün beslenmeyi sağlama başta olmak üzere pek çok işleve sahiptir. Çocukların konuşma gelişiminde süt dişlerinin varlığı oldukça önemlidir. Ayrıca çürük ve eksik dişlerin varlığı çocuklar için de estetik açıdan istenmeyen bir durumdur. En önemli nokta ise süt dişlerinin kalıcı dişler çıkıncaya kadar yer tutmaları ve çıkacak olan dişe rehberlik etmeleridir. Erken dönemde çekilmek zorunda kalınan süt dişler arkadan gelen kalıcı dişlerin çapraşık bir şekilde çıkmasına neden olabilmektedir. Bu nedenle çocuklarda diş sağlığı erken dönemlerden başlanması ve ihmal edilmemesi gereken önemli bir konudur.

Çocuklarda Diş Sağlığı İçin Fırçalama

Çocuklarda diş sağlığı için fırçalama büyük önemi olan bir konudur. İlk dişlerin görüldüğü 6 ay sonrası dönemle birlikte ağız temizleme işlemleri yapılmaya başlanmalıdır. Kahvaltı sonrası ve uyku öncesi ıslak bir gazlı bez yardımıyla bebek ağız temizliği yapılabilir. Arka dişlerin çıkmaya başladığı ortalama 3 yaş civarında ise fırça kullanımına geçilmelidir. Çocuk için ağız büyüklüğü ile orantılı ve yumuşak kıllı bir fırça seçilmelidir. Bu yaş grubunda önemli olan fırçalama tekniğini öğretmek değil alışkanlık kazandırmaktır. Dişlerin tamamının temizlenmesinin sağlanması için fırçalamanın ebeveyn kontrolünde yapılmasında yarar vardır.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *